Dżem rabarbarowy ( z rabarbaru ) to świetny dodatek do wielu dań. Taki smakowity dżem możemy wykorzystać do przeróżnych ciast, naleśników, placków, gofrów czy po prostu na słodką kanapkę ze szklaneczką mleka. Rabarbar jest bardzo zdrowy i ma dużo witamin.
Rabarbar jest źródłem witamin z grupy A, C oraz E. Jest bogaty w kwas foliowy,postas i błonnik, zawiera także magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń. Rabarbar niestety posiada w swoim skłądzie kwas szczawiowy który jest dość groźny. Przyczynia się do wypłukiwania wapnia. Poinniśmy różnież zrezygnować ze spożywania rabarbaru jeżeli chorujemy na kamienicę nerkową.
Rabarbar jest świwtnym dodatkiem do drożdżowych wypieków np; BUŁECZKI DROŻDŻOWE (DROŻDŻÓWKI) Z RABARBAREM lub CIASTO DROŻDŻOWE NA JOGURCIE Z RABARBAREM. W trakcie sezonu polecam przygotowanie kompotu rabarbarowego do obiadu KOMPOT Z RABARBARU Z CUKREM KOKOSOWYM , a na zimę SYROP Z RABARBARU ( NA ZIMĘ ).
SKŁADNIKI;
- 1 kg rabarbaru,
- 250 g cukru,
- sok z 3 cytryn.
WYKONANIE;
Rabarbar myjemy, osuszamy, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do garnka najlepiej z grubym dnem. Następnie wsypujemy cukier i wyciskamy sok z trzech cytryn.
Tak przygotowany rabarbar wstawiamy na średni ognień. Gdy zacznie bulgotać zmniejszamy ognień do minimum. Dżem rabarbarowy musi wyparować jak największą ilość wody. Gotujemy tak około 2 godzin.
Dżemu należy pilnować aby się nie przypalił. Od czasu do czasu mieszamy. Sprawdzamy gęstość dżemu, w zależości od tego jaki jest rabarbar, dżem może już po jednej godzinie być odpowiedni do przełożenia do słoików.
Po tym jak już dżem rabarbarowy nabierze odpowiedniej gęstej konsystencji, gorący przekładamy do słoików i zakręcamy.
Słoiki i zakrętki powinny być wyparzone i osuszone.
Dżem przekładamy łyżką lub cholchą w zależności jakie mamy słoiki.
Uważamy przy tym aby się nie oparzyć, dżem jest bardzo gorący i kleisty.
Tak przygotowanie słoiki pasteryzujemy.
Ja pasteryzuję w piekarniku.
Wkładam słoiki na środkową półkę piekarnika. Ustawiam temperaturę 120 stopni góra dół bez termoobiegu.
Pasteryzuję 20 minut. Gorące słoiki wyjmuję i stawiam dodatkowo do góry dnem. Pozostawiamy tak do całkowitego wystudzenia.
Dżem rabarbarowy przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Taki dżem z rabarbaru to świetny dodatek do przeróżnych ciast, naleśników, placków, gofrów i innych smakołyków.
Jeżeli przygotowałeś/aś Dżem rabarbarowy ( z rabarbaru ) z mojego przepisu podziel się efektami pracy, z chęcią dodam do wpisu i będzie mi bardzo miło.
A Wy jakie smakołyki z rabarbaru robicie?
2 komentarze
Bardzo lubię takie domowe przetwory, a już rabarbar lubię wyjątkowo 🙂
Ja też lubię, ale za bardzo nie mogę niestety.