Jagody w soku własnym na zimę do słoików to świetny dodatek do słodkich wypieków, ciast, deserów, placków, naleśników czy gofrów. Tak przygotowane jagody możem również podawać z makaronem, ryżem czy kluskami. Bułeczki drożdżowe z takimi jagodami też się udadzą 😉
SKŁADNIKI;
- 1 kg jagód,
- 400 g cukru.
WYKONANIE;
Jagody w soku własnym najlepiej jest robić wieczorem, a następnie dokończyć rano.
Jagdoy porządnie myjemy pod zimną bieżącą wodą. Odstawiamy na durszlaku do odsączenia się wody. Natępnie wsypujemy cukier i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane jagody odstawiamy na 12 godzin.
Następnie jagody wstawiamy na ogień. Gotujemy na najmniejszym ogniu 5 minut. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić.
Następnie gorące jagody w soku własnym przekładamy do słoików i zakęcamy. Wyjdzie około 3- 4 słoików o pojemności 250 ml. Możemy użyć dowolnej wielkości słoików. Słoiki i zakrętki powinny być wyparzone i suche.
Słoiki z jagodami pasteryzujemy ulubioną metodą.
Do dużego garnka na dno wkładamy bawełnianą ściereczkę, wkładamy słoiki z jagodami, zalewamy zimną wodą do 3/4 wysokości i gotujemy na małym ogniu 20 minut. Następnie wyjmujemy ostrożnie słoiki i stawiamy do góry dnem, pozozstwiamy tak do całkowitego wystudzenia.
Możemy również zrobić to w piekarniku. Przygotowane słoiki z jagodami wstawiamy na blaszkę piekarnikową, najlepiej na środkowej półce.
Ustawiamy temperaturę 120 stopni góra dół. Pasteryzujemy 20 minut od momentu nagrzania się piekarnika.
Następnie słoiki wyjmujemy i stawiamy do góry dnem. Pozostawiamy tak do całkowitego wystudzenia.
Przygotowane słoiki przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu piwnicy lub spiżarni.
Jeżeli przygotowałeś/aś Jagody w soku własnym na zimę do słoików z mojego przepisu wyślij mi zdjęcia z efektami pracy będzie mi bardzo miło i z przyjemnością dodam do wpisu 😉
Smacznego 😉
A Wy jakie przetwory przygotowujecie z leśnych jagód?
4 komentarze
Na zimę jak znalazł takie jagódki 🙂
Ja bardzo lubię 😉
Pyszności! Uwielbiam jagody 🙂
😉