Przepyszny piernik nie wymagający leżakowania. Piernik po upieczeniu wychodzi mięciutki i puszysty w środku z chrupiącą skórką.
Piernik posypałam cukrem pudrem, ale możemy polać rozpuszczoną czekoladą, polewą kakaową lub lukrem. Przygotowany piernik długo zachowuje swoją świeżość. Upieczony piernik pachnie w całym domu i od razu przypomina się magia świąt. Takie wypieki nie dość ze są szybkie i proste w przygotowaniu, to na dodatek sam zapach zachęca do zjedzenia kawałeczka. Tak przygotowany piernik dodatkowo możemy przekroić i posmarować ulubionym dżemem lub powidłami. Na pewno podkreśli to słodki smak piernika. A Wy lubicie pierniki? Przygotowujecie te długo dojrzewające czy takie ekspresowe?
Jeżeli macie ochotę na inne pierniki to polecam: EKSRESOWY PIERNIK BEZ MIODU , PIERNIK ”LAST MINUTE” lub SERNIK Z PIERNIKAMI
Zachęcam również do obejrzenia filmiku z przygotowań krok po kroku.
SKŁADNIKI:
- 200 g masła,
- 3/4 szklanki cukru,
- 2 czubate łyżki miodu,
- pół szklanki mleka,
- 3 szklanki mąki,
- 40 g przyprawy do piernika,
- 2 łyżeczki kakao,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- 2 jajka.
SZKLANKA POJEMNOŚĆ 250 ML
WYKONANIE:
Przygotowanie piernika zaczynamy od przygotowania miodowego syropu. Do rondelka wrzucamy kostkę masła, wsypujemy cukier i dodajemy miód. Całość doprowadzamy do wrzenia, gdy zacznie się gotować wlewamy pół szklanki mleka. Odstawiamy i pozostawiamy do wystudzenia.
Gdy już syrop miodowy przestygł, możemy zacząć przygotowywać ciasto. Do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, kakao i przyprawę do piernika. Jajka mieszamy i dodajemy do sypkich składników. Mieszamy łyżką rózgową. Możemy to zrobić również mikserem. Następnie stopniowo dodajemy syrop miodowy i mieszamy do połączenia się składników.
Blaszkę 24×24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i ładnie równamy.
Ciasto piernikowe pieczemy 60-65 minut do suchego patyczka. Następnie ciasto studzimy i posypujemy cukrem pudrem. Oczywiście piernik możemy udekorować według własnego uznania. Na przykład polać rozpuszczoną czekoladą, kakaową polewą lub lukrem. Piernik możemy również przekroić i posmarować ulubionym dżemem lub powidłami.
Piernik gotowy do zajadania.
Piernik jest gotowy od razu do jedzenia. Tak przygotowany piernik długo zachowuje swoją świeżość.
Zapraszam do obejrzenia filmiku z przygotowań krok po kroku.
Jeżeli przygotowałeś/aś szybki piernik z mojego przepisu wyślij mi zdjęcie z efektów pracy, będzie mi bardzo miło i z przyjemnością dodam je do wpisu 😉
Życzę udanych wypieków 😉