Oprawa: miękka
Ilość stron: 400
Stanisław Krzemiński – siedemdziesięcioletni debiutant, producent telewizyjny, współautor sukcesu seriali Plebania i Londyńczycy. Impulsem do stworzenia historii rodziny Biernackich było dla niego odnalezienie zapisków, które przez ćwierć wieku prowadziła jego matka.
Iskrę można nazwać powieścią obyczajową mocnych kobiet. To one tu dominują, zaczynając od Emilii – nestorki rodu, aż na bliźniaczkach Lali i Marynii kończąc, to one rozdają tu karty.
Emilia jest symbolem niezłomności, patriotyzmu i siły.
Lala obdarzona talentem malarskim wciąż myśli o pewnym lotniku, którego spotkała w Krakowie. Marynia zapatrzona w cyfry wydaje się nudna przy swojej barwnej, pełnej życia siostrze.
Mamy drugą dekadę dwudziestego wieku. Kraków, miasto Galicji. Mieszka tam rodzina Biernackich. Przed laty przyjechali do Krakowa z Guberni Tobolskiej.
Czuć już pierwsze napięcie związane z wybuchem czegoś, co jest jeszcze trudne do wyobrażenia dla ówczesnych ludzi.
Panienki z dobrego domu zderzą się z brutalnością walki o wolność, będą musiały pozbyć się dziecięcych wyobrażeń o świecie, a ich ojciec w końcu pokazać, że jest prawdziwym mężczyzną.
Mężczyźni walczą na wojnie, ale to kobiety dźwigają na swoich barkach wojenną rzeczywistość i nie poddają się ciężkiemu losowi.
Za sprawą wojny zmieniają się relacje rodzinne, a bohaterki dojrzewają.
Książka w znakomity sposób opisuje świat mieszczaństwa, z ich tradycjami, tęsknotą za niepodległością, sekretami, intrygami i spiskiem.