Podczas remontu ostatnim etapem jest wykańczanie wnętrza, które wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. To bardzo ważny moment, ponieważ będzie miało to wpływ na to, jak długo pomieszczenia będą prezentowały się dobrze, nim konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego remontu. Często decydujemy się na położenie różnego rodzaju glazury, czyli materiału, którego trwałość bywa różna. W takim przypadku z pomocą przychodzą nam listwy do płytek – ale jakich użyć, aby były idealnym dopełnieniem i wizualnie podnosiły standard?
Czy glazura we wnętrzach jest potrzebna?
Każdy ma inny pomysł na remontowane wnętrza. Jest to zależne nie tylko od naszego gustu, ale przede wszystkim od charakteru konkretnych pomieszczeń. Dobrze, aby zwrócić na to uwagę i nie zapominać o funkcjonalności. Bardzo ważne, aby korzystało nam się z przestrzeni dobrze i abyśmy nie czuli, że nasze potrzeby nie są spełnione. Dla przykładu – jeżeli w przedpokoju zdecydujemy się na wykładzinę, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej częste czyszczenie będzie konieczne. Co więcej – na pewno jej żywotność będzie krótsza niż w momencie, gdy położymy ją w rzadziej użytkowanym pomieszczeniu, takim jak choćby pokój gościnny.
Tutaj z pomocą przybywa nam glazura, która jest nieco bardziej uniwersalna. Chociaż i to rozwiązanie ma wiele minusów, to jednak trzeba pamiętać, że płytki ceramiczne będą znacznie prostsze w czyszczeniu. Dodatkowo sprawdzą się nawet tam, gdzie wilgotność powietrza jest często podwyższona, czyli w korytarzach wejściowych, łazienkach bądź kuchniach. Konieczne jest natomiast ich zabezpieczenie, a mowa między innymi o łączeniach i rogach, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Chociaż z pozoru ceramika wydaje się wytrzymała, to nieumyślne, silne uderzenie prowadzi czasami do powstania pęknięć.
Glazura a niezbędne listwy
Wykorzystywane we wnętrzach listwy mają różne zastosowanie. Na pewno mogą być też elementem, który uznamy za ozdobę pomieszczenia. Dlatego też ważne, aby wcześniej stworzyć spójny projekt, dzięki któremu sama aranżacja nie będzie już problemem. Zwracamy uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanego materiału (na przykład metal czy tworzywo sztuczne), ale też kolorystykę.
Wiele listew wykończeniowych dostępnych jest w przeróżnych barwach. Dzięki temu mamy nieskończone możliwości pod względem aranżacyjnym. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia, ponieważ metalowe elementy bywają polerowane czy też matowe. Koniecznie mogą być także listwy dylatacyjne podłogowe, które zapobiegają tworzeniu nieestetycznych wybrzuszeń. Ponadto szczeliny powinny być obecne w przypadku łączenia ze sobą dwóch rodzajów materiałów, jak chociażby płytek.
Listwy dylatacyjne do płytek metalowe
Warto postawić na tak zwane listwy dylatacyjne do płytek, które znane są jako uniwersalny element sprawdzający się nie tylko w przestrzeniach przemysłowych, ale również mieszkalnych. Ich główną cechą nie jest jedynie zaspokajanie potrzeb estetycznych, ale przede wszystkim umożliwienie pracy poszczególnym materiałom, które mogą zachowywać się odmiennie w zależności od wysokości temperatury panującej w pomieszczeniu lub poza nim. Oczywiście nie tylko się liczy, ponieważ wyróżnić możemy też dylatacje konstrukcyjne, przeciwdrganiowe czy właśnie wspomniane już termiczne. Dobrej jakości listwa dylatacyjna do płytek będzie chroniła przed popękaniem glazury. Warto zastanowić się, czy nie będzie potrzebna.
1 komentarz
My akurat jesteśmy przed remontem łazienki, więc dobrze wiedzieć takie rzeczy i na czym się skupić 🙂