Szparagi to źródło witamin i minerałów które są potrzebna dla naszego organizmu. Sezon szparagowy jest krótki, więc powinniśmy korzystać z nich jak najczęściej. Największą zaletą szparagów jest to, że można przygotować je na wiele sposobów. Możemy piec, dusić, gotować, dodawać do sałatek i zup. Różnorodność i ciekawy smak to jeden z czynników, który wpływa na popularność szparagów. Szparagi nie każdemu smakują, ale możemy przygotowywać różne potrawy które zachęcą do ich spożycia.
SZPARAGI – POCHODZENIE
Szparagi pochodzą z Afryki, Azji i Europy. Z biegiem czasu ich uprawę rozpoczęto również w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Szparagi są obecnie uprawiane we wszystkich częściach świata.
SZPARAGI- WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE
Szparagi mają lekki i delikatny smak, który fajnie komponuje się z innymi produktami. Szparagi to przede wszystkim źródło witamin i składników mineralnych.
W szparagach możemy znaleźć:
- witaminy (C, z grupy B, A, E, PP),
- kwas foliowy,
- składniki mineralne (żelazo, fosfor, magnez, wapń, sód, potas),
- aminokwasy (m.in. asparagina),
- kumarynę,
- karotenoidy,
- olejki lotne,
- błonnik.
Wyliczając na 100 g szparagów wartości odżywcze wyglądają tak:
- wartość energetyczna: 21 kalorii,
- białka: 1,9 g,
- tłuszcze: 9,2 g,
- węglowodany: 3,7 g.
Dlaczego warto jeść szparagi?
Dzięki szparagom poprawia nam się funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki błonnikowi zapobiegają zaparciom. Usprawniają także pasaż jelitowy. Są lekkostrawne.
Szparagi działają moczopędnie. Składniki zawarte w tych warzywach wpływają bardzo dobrze na układ moczowy. Dzięki nim maleje ryzyko powstania kamieni nerkowych, czyli złogów składających się ze składników moczu. Szparagi mogą wywoływać brzydki zapach moczu. Jest to związane z czynnikami genetycznymi, które odpowiadają za metabolizm substancji obecnych w tej roślinie.
Ważny wpływ szparagi mają również na układ krążenia. Zawarta w nich asparagina normuje ciśnienie tętnicze. Dzięki nim serce pracuje lepiej.
Szparagi są szczególnie bogatym źródłem glutationu czyli związku o silnych właściwościach detoksykujących, który pomaga rozkładać czynniki rakotwórcze i inne szkodliwe związki, takie jak wolne rodniki.
Jedzenie szparagów pomaga spowolnić proces starzenia i zmniejszyć stany zapalne organizmu.
Szparagi wspierają mózg w walce z osłabieniem funkcji poznawczych. Szparagi dostarczają kwasu foliowego, który działa na witaminę B12 – znajdującą się w rybach, drobiu, mięsie i nabiału – aby zapobiec zaburzeniom poznawczym.
Szparagi – przeciwskazania
Szparagów powinny unikać osoby z chorobą zwaną dna moczanowa.
.