SYROP Z CZARNEJ PORZECZKI ( NA ZIMĘ ) to świetna propozycja na zamknięcie smaków lata. Taki syrop rozcieńczony z wodą mineralną lub gazowaną idealnie nada się jako napój do obiadu.
CZARNA PORZECZKA to źródło wielu cennych witamin i składników odżywczych. 100 g czarnych porzeczek jest prawie 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ponad to sok z czarnej porzeczki posiada w swoim składzie wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk oraz witamina A, witamina E i witaminy z grupy B: B6, niacyna, ryboflawina i tiamina. Znajdują się w niej również mikroelementy i kwasy organiczne: luteina, garbniki, jod, mangan i bor oraz olejki eteryczne i pektyny.
Polecam również syrop z innych letnich owoców SYROP Z RABARBARU ( NA ZIMĘ ).
SKŁADNIKI;
- 1 kg czarnych porzeczek,
- 400 ml wody,
- 500 g cukru.
WYKONANIE;
Czarne porzeczki dokładnie myjemy. Najlepiej pod zimną bieżącą wodą. Przekładamy do garnka, wlewamy również wodę i doprowadzamy do wrzenia. Gdy całość zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i gotujemy tak 15 minut. Od czasu do czasu mieszamy.
Następnie czarne porzeczki przecedzamy przez sitko. Mieszamy na sitku tak aby dokładniej odsączyć sok. Jeżeli mamy duże sitko możemy przelać zawartość garnka i pozostawić tak na jakiś czas, aż sok się odsączy.
Resztki porzeczek wyrzucamy.
Sok przelewamy do garnka. Dodajemy cukier, mieszamy i ponownie wstawiamy na ogień. Gotujemy na małyg ogniu około 10 minut. Gorący syrop z czarnej porzeczki przelewamy do słoiczków lub buteleczek. Zakręcamy. Słoiki i zakrętki powinny być wyparzone i suche.
Przelewając syrop uważamy aby się nie oparzyć. Syrop jest bardzo gorący i klejący.
Przygotowane słoiczki pasteryzujemy.
Moją sprawdzoną metodą jest pasteryzacja w piekarniku.
Przygotowane słoiki z syropem z czarnej porzeczk iwstawiamy na blaszkę piekarnikową, najlepiej na środkowej półce.
Ustawiamy temperaturę 120 stopni góra dół. Pasteryzujemy 20 minut od momentu nagrzania się piekarnika.
Następnie słoiki wyjmujemy i stawiamy do góry dnem. Pozostawiamy tak do całkowitego wystudzenia.
Przygotowane słoiki przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu – spiżarce lub piwnicy.
Syrop z czarnej porzeczki rozcieńczamy z wodą mineralną lub gazowaną. Dla podkręcenia smaku możemy dodać jeszcze sok z cytryny. Idealny dodatek do obiadu 😉
Jeżeli przygotowałeś/aś syrop z czarnej porzeczki z mojego przepisu wyślij mi zdjęcia z efektami pracy będzie mi bardzo miło i z przyjemnością dodam do wpisu 😉
Smacznego 😉
A Wy jakie przetwory przygotowujecie z czarnej porzeczki?
2 komentarze
Taki syrop jest rewelacyjny. Moja teściowa robi takie specjały i są przepyszne.
Taki syrop to idealna propozycja na zimę, bardzo smaczny i zdrowy 🙂