Ziarna kawy muszą przejść długą drogę, abyśmy mogli delektować się pełnią smaku czarnego napoju. Jednym z najważniejszych etapów jest proces wypalania ziaren. Od niego zależy końcowy smak kawy, która trafia do naszych filiżanek. Jakie są stopnie palenia kawy i czym się charakteryzują?
Jak stopień palenia ziaren ma wpływ na smak kawy?
Palenie ziaren ma wpływ nie tylko na smak i aromat kawy, lecz także na zawartość kofeiny. Zielone ziarna kawowca zostają poddane procesom, które zmieniają ich kolor, zapach, smak i gęstość. W zależności od stopnia palenia ziaren powiększają swoją objętość, stają się lżejsze, pięknie brązowe, a nawet czarne. Wypalanie kawy można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest suszenie, kolejnym brązowienie, następnie rozwinięcie, czyli uwalnianie aromatów, a na końcu drugie złamanie, kiedy olejki zawarte w ziarnach kawy przechodzą na zewnątrz. Dzięki wypalaniu kawa nabiera charakterystycznych cech i wydobywa się z niej to, co najlepsze. Warto poznać stopnie palenia kawy, aby wybrać napój idealny dla siebie. Podczas obróbki ziaren kawy liczą się temperatura i czas palenia, które decydują o stopniach wypalania kawy. Można wyróżnić trzy stopnie palenia, czyli jasny, średni i ciemny.
Jasne palenie kawy
Palenie jasne przebiega w temperaturze ok. 200 st. C. Ziarna stają się delikatnie brązowe – kolorem przypominają cynamon. Taka kawa ma lekki, delikatny smak, bez olejków na wierzchu. Charakteryzuje się naturalną kwaskowością i lekko cytrusowym, orzeźwiającym aromatem. Jasne wypalanie pozwala zachować naturalne walory smakowe ziaren z delikatnie winnym aromatem. Wbrew pozorom kawy jasno palone nie zawierają mniej kofeiny niż ziarna o mocniejszym stopniu wypalania. Jest zupełnie odwrotnie – im słabszy stopnień palenia, tym kawa zawiera więcej kofeiny. Kawy o jasnym stopniu palenia polecane są smakoszom, którzy cenią delikatny, lekko cytrusowy smak i oczekują lepszego efektu pobudzenia.
Średni stopień palenia kawy
Palenie średnie jest najpopularniejszym sposobem wypalania ziaren kawy. Proces przebiega w temperaturze ok. 210 st. C, a efektem są brązowe ziarna bez pozostałości olejków. Średnie palenie powoduje zmniejszenie poziomu kwasowości kawy na rzecz delikatnej goryczki. Nuty smakowe są zrównoważone, jednak w większości z przeważającą słodyczą. Kawa jest dość delikatna w smaku o przyjemnym, wyczuwalnym aromacie i intensywnym body. Średnio palone ziarna charakteryzują się mniejszą zawartością kofeiny w porównaniu do ziaren kawy palonych na jasno. Kawa średnio palona przypadnie do gustu smakoszom, którzy cenią delikatny, ale głęboki smak kawy, pozbawiony goryczy – np. NESCAFÉ Crema.
Ciemny stopień palenia kawy
Ciemne palenie odbywa się w temperaturze ok. 220 st. C. Podczas procesu można zaobserwować na ziarnach warstwę naturalnych olejków, dzięki czemu ziarna są gładkie i błyszczące. Przybierają głęboki kolor ciemnej czekolady i taki też posmak. Oprócz czekoladowych nut i intensywnego smaku wyczuwalny jest również charakterystyczny dymny aromat. Ciemno palone kawy prawie pozbawione są kwasowości, mają za to w sobie dużo goryczki. Podczas wypalania skarmelizowane cukry pozostawiają słodkawe nuty. Takie unikalne połączenie smaków i aromatów może dać tylko ciemno palona kawa. Rodzaje wypalania ziaren determinują smak i aromat napoju – osoby, które szukają intensywnych kawowych doznań i mniej pobudzającego efektu, z powodzeniem mogą wybrać kawę ciemno paloną.