Pyszne danie wcale nie musi być mięsne. W ostatnich latach coraz chętniej sięgamy po potrawy wegetariańskie, wśród których można znaleźć prawdziwe rarytasy smakowe. Które z przepisów wege zasmakują wielbicielom mięsa?
Pyszne nuggetsy z tofu w chrupiącej panierce
Tofu to rodzaj twarożku sojowego, doskonale zastępującego mięso w niejednym przepisie. Po rozmrożeniu i dokładnym odciśnięciu z resztek wody w serku powstają niewielkie dziurki chłonące płyny jak gąbka. Aby przygotować nugettsy z tofu, warto pokroić je w plastry, rozdzielić na nieregularne kształty i zalać intensywnym bulionem na kilka godzin. Odsączony serek obtocz najpierw w lekko ubitym białku lub mielonym siemieniu z wodą, a następnie panierować w rozgniecionych płatkach kukurydzianych. Po usmażeniu na głębokim oleju kawałki serka będą wyglądały i smakowały jak nugettsy. Warto je podać z frytkami, lekką sałatką ze świeżych warzyw oraz ulubionym sosem.
Wege spaghetti z sosem bolognese z tofu? Proszę bardzo!
Choć podstawą tradycyjnego spaghetti po bolońsku jest mielone mięso, z powodzeniem można je zastąpić zarówno roślinnym odpowiednikiem, jak i wędzonym tofu. Aby ser nie przybrał konsystencji papki podczas przygotowywania, warto rozkruszyć go w dłoniach tak, by powstały ziarenka wielkości naturalnego mięsa mielonego. Dalsze przygotowanie sosu bolognese z tofu jest dokładnie takie samo, jak w przypadku tradycyjnego przepisu. Tofu wystarczy obsmażyć wraz z cebulką, aż zbrązowieje, następnie dodać wszystkie składniki oraz przyprawy, a na koniec zmieszać z ugotowanym na półtwardo makaronem i przed podaniem oprószyć drobno tartym serem, np. parmezanem.
Schabowe, że palce lizać!
Niewątpliwie do jednych z najsmaczniejszych bezmięsnych schabowych należą te zrobione z czubajki kani. Grzyb wyróżnia się dużym płaskim kapeluszem, którego przekrój i struktura po usmażeniu przypominają mięso. Oczyszczone oraz osuszone kanie najpierw należy lekko posolić, a następnie panierować dokładnie tak samo jak tradycyjny schabowy. Kapelusze podaje się zaraz po usmażeniu, kiedy panierka nabierze złocistego koloru i stanie się chrupiąca. Schabowe z kani najlepiej smakują z dodatkiem gotowanych ziemniaczków i surówki lub z pajdą świeżego chleba.
Mięciutkie, wegetariańskie pulpeciki z gęstym sosem
Wegetariańskie pulpety z czerwonym sosem to potrawa, za którą przepadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Delikatne „mięsne” kuleczki przygotowuje się z tartych oraz podsmażonych na patelni pieczarek, mielonego tofu i gotowanej zielonej soczewicy. Te wszystkie pozornie niezwiązane ze sobą składniki tworzą wspólnie wyśmienitą potrawę, a wzbogacone o cebulkę, czosnek i inne typowe dla mielonego przyprawy tworzą pulpety doskonałe – soczyste, miękkie i pełne smaku. Całości dopełnia kremowy sos z pomidorów oraz ulubione dodatki, jak surówka z kapusty, ryż czy pieczone ziemniaczki.. Może użyć na przykład Sosu pomidorowego WINIARY.
Pyszna ryba w wersji wege
Wielbiciele rybnych smaków też znajdą doskonałe odpowiedniki wśród wegańskich przepisów. Bulwa selera jest świetnym zamiennikiem mięsa rybnego, bo po odpowiednim przygotowaniu jej plastry robią się delikatne i białe – zupełnie jak filety z dorsza albo popularnego w polskiej kuchni mintaja. Aby warzywo nabrało charakterystycznego smaku, wcześniej grube plastry gotuje się w bulionie z dodatkami – jak sos sojowy, liście laurowe czy ziele angielskie. Ostudzone kawałki „ryby” z selera należy oprószyć przyprawą do ryb, owinąć matą nori, a następie panierować jak tradycyjne kotlety. Po usmażeniu na oleju, selerorybę należy podawać tak jak klasyczny filet rybny – z ziemniaczkami i soczystą surówką lub podsmażoną na maśle marchewką z zielonym groszkiem.
3 komentarze
super wpis
Schabowe z kani, to absolutny hit!!! Za dzieciaka bardzo lubiłam 🙂
Ja grzybów nie jadam bo nie lubię 😉