Przychodzi w życiu kobiety taki czas w którym zaczyna myśleć o macierzyństwie. Mam odpowiedniego partnera, ułożone życie zawodowe tak więc najwyższa pora zacząć myśleć, a może lepiej brać się do roboty i zrobić sobie dzidziusia. Ale czy to takie hop siup, czy wystarczy że policzę dni płodne i w dzień owulacji współżyję z partnerem i za kilka tygodni pojawią się dwie kreski? Niestety nieliczne kobiety mają takie szczęście, ale to jest jest oznaką zmartwień.
Czy w ogóle jest takie coś jak przygotawanie się do ciąży, myślę że ciężko na to odpowiedzeć i nawet najwybitniejsi lekarze nie znają na to pytanie odpowiedzi. Nie ma oficjanych zalecień na ten temat co lekarz powinien zalecić kobiecie. Jednej zaleci cały panel badań, a innej branie kwasu foliwego i każdy z nich zachowa się poprawnie.
Co raz więcej kobiet chce świadomie zajść w ciążę i każda chce zrobić to jak najlepiej. Myślę, że na początku powinniśmy zacząć od lekarza, któremu zaufamy i będziemy robić to co zaleca.
W liczeniu dni płodnych mogą nam pomóc testy owulacyjne, a profilaktycznie możemy zażywać suplementy dla przyszłych mam.
Pierwszy tydzień ciąży według medycznego punktu widzenia jest biologicznie trzecim tygodniem w ciążowym kalendarzyku. Każdy cykl miesiączkowy przygotowuje organizm do zajścia w ciążę.
Cykl rozpoczyna faza folikularna, która przy regularnych cyklach 28-dniowych trwa około 14 dni. Po niej nastąpi faza owulacyjna, a następnie faza lutealna.
Tak więc w pierwszym tygodniu ciąży nasz organizm przygotowuję się do zmian jakie nastapią niebawem w naszym organizmie.
Drugi tydzień ciąży jest rówież tygodniem przygotowawczym. W tym tygodniu ciele kobiety rośnie poziom estrogenów, które powodują wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się w ten sposób na przyjęcie zarodka. Należy pamiętać że, na prawdopodobieństwo poczęcia wpływają takie czynniki jak: wypoczęcie, poziom stresu czy sposób odżywiania się.
Gdy już przyjdzie czas miesiączki (a raczej jej braku w większości przypadkach) mogą pojawić się różne nietypowe objawy. Najczęstsze objawy są zbliżone do dolegliwości miesiączkowych.
Najczęstszymi wczesnymi objawami są;
- wzmożone wydzielanie gęstego śluzu,
- mdłości, nudności,
- bolesność i tkliwość piersi,
- wzrost temperatury ciała,
- zmęczenie,
- rozdrażnienie,
- spadek samopoczucia,
- wzdęcia,
- biegunka lub zaparcia,
- zmiany apetytu.
Gdy krwawnienie miesiączkowe będzie się opóźniać kilka dni, możemy wykonać test ciążowy. Najlepszym sposobem jat wykonanie badania krwi hcg i konsultacja lekarska.
Należy pamiętać, że planowanie ciąży leży również w naszych głowach, pozytywne myślenie i zdrowa świadomość zaoowocują. Konsultacje z lekarzem pomogą rozwikłać problemy i odpowiedzieć na mnóstwo pytań związanych z planowaniem i zajściem w ciążę.