Rzodkiewka jest idealna do sałatek jak i tak po prostu do chrupania. Jednak nie tylko korzeń jest jadalny, ale również i jej liście. Liście rzodkiewki są bardzo zdrowe, dlatego warto je dodawać do różnych potraw.
W tym wpisie przedstawię Wam jakie właściwości zdrowotne i nie tylko mają liście rzodkiewek.
Zapraszam do przeczytania artykułu.
Dlaczego warto jeść liście rzodkiewki?
W Polsce przyjęło się, że jadamy tylko korzeń rzodkiewki, który jest chrupiący, ostry i idealnie nadaje się do surówek i sałatek.
Jednak to liście rzodkiewki są najzdrowsze. Są one bogatym źródłem glukozynolanów (glukozynolatów), czyli cenionych związków o działaniu antyrakowym i przede wszystkim dużą ilością witaminy C.
Właściwości liści rzodkiewki:
- działają przeciwzapalnie;
- oczyszczają organizm z toksyn;
- przyspieszają przemianę materii;
- regulują ciśnienie krwi,
- odtruwają;
- wykazują silne działanie przeciwnowotworowe;
- wzmacniają odporność;
- wspomagają leczenie żółtaczki;
- wspomagają trawienie.
Liście rzodkiewki, jakie są jej zalety?
Pomaga w leczeniu niektórych łagodnych stanów, takich jak gorączka, ból gardła, zaburzenia dróg żółciowych i stany zapalne.
Ze względu na niską zawartość kalorii liście rzodkiewki można włączyć do każdej diety, aby w pełni wykorzystać ich zalety.
Jak przyrządzać liście rzodkiewki?
Sprawdzą się jako podstawa pesto, nadzienie do tarty lub naleśników czy też składnik zup. Liście mają gorzko-ostry smak, można je podawać na surowo do sałatek lub przyrządzać na ciepło.
Liście rzodkiewki wykorzystamy do:
- Omletów: Sposób przygotowania jest taki sam, jak omlet ze szpinakiem, tyle że zamiast tego niego należy dodać liście rzodkiewki i omlet gotowy,
- Smażenia: można je smażyć w woku razem z innymi warzywami,
- Sałatek: Podobnie jak sałata, liście rzodkiewki można dodać do każdej sałatki i surówki,
- Koktajli: przygotowując te napoje możesz dodać liście rzodkiewki, które dodadzą ich właściwości i nie wpłyną na wyrazisty smak.
Jak przygotować pesto z liści rzodkiewek?
Garść liści rzodkiewki wrzucamy do blendera, dodajemy pół szklanki uprażonych pestek słonecznika, ząbek czosnku, sok z połowy cytryny oraz oliwę z oliwek.
Całość blendujemy aż do uzyskania gładkiej masy. Pesto możemy przechowywać w lodówce lub zamrozić na zimę. Sprawdzi się jako pyszny i zdrowy dodatek do makaronu, nadzienie do naleśników czy pasta do pieczywa.
Przeciwwskazania
W dużych ilościach może podrażniać żołądek. Liście rzodkiewki obniżają poziom cukru, dlatego osoby z hipoglikemią powinny powstrzymać się od spożywania go w nadmiarze.