Tradycyjne chrupiące gofry to świetna propozycja na śniadanie czy kolację. Do przygotowania idealnych gofrów potrzebna jest dobra gofrownica. Ja używam firmy Dezal. Tak przygotowanie gofry podajemy z ulubionymi dodatkami. Dodatki najlepiej jest przygotować wcześniej, aby zajadać gofry wyjęte prosto z gofrownicy. Takie są najlepsze, przygotowane na świeżo. Ciasto nie potrzebuje odstania, od razu należy piec gofry aby nie straciły lekkości i chrupkości. Polecam przygotowanie takich gofrów 😉
SKŁADNIKI;
- 2 niepełne szklanki mąki pszennej,
- 1,5 szklanki mleka,
- 1/3 szklanki oleju,
- 16 g cukru waniliowego,
- 3 średnie jajka,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- łyżka cukru pudru,
- cukier puder do posypania lub inne ulubione dodatki.
SZKLANKA POJEMNOŚĆ 250 ML
WYKONANIE;
Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Do drugiej miski wrzucamy żółtka i wsypujemy cukier. Całość miksujemy na jasną masę. Następnie wlewamy mleko i olej, wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Całość miksujemy do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji.
Na koniec dodajemy stopniowo białka i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką aż całość ładnie się połączą.
Płytki gofrownicy smarujemy olejem, zamykamy i rozgrzewamy do maksymalnej mocy. Każda gofrownica jest inna, ale czym więcej mocy tym lepsza. Najlepiej aby miała więcej niż 1300W.
Gdy już gofrownica będzie rozgrzana wlewamy chochlą masę tyle aby zakryła płytki gofrownicy. Zamykamy i pieczemy w zależności od tego jaką mamy gofrownice. Ja piekę około 3-4 minut. Najważniejszą rzeczą jest aby nie otwierać często gofrownicy, najlepiej wcale, dopiero wtedy gdy gofry będą już rumiane. Pierwsze gofry najlepiej piec z zegarkiem, wtedy będziemy wiedzieli ile czasu powinny piec się następnie gofry.
Ja natłuszczam gofrownicę za każdym razem, używam do tego silikonowego pędzelka.
Bardzo ważne jest również to aby nie otwierać często gofrownicy. Gofry mogą wyjść gumiaste i miękkie.
Należy również poznać swoją gofrownicę, jedna piecze szybciej, druga wolniej. Tak samo jest wiele płytek grzewczych z różnymi kostkami, jedne są mniejsze, a drugie większe.
Ciasto przygotowujemy na bieżąco, od razu pieczemy gofry. Gdy ciasto postoi gofry nie będą już takie chrupiące. Ciasto straci lekkość, a piana z białek opadnie.
Aby gofry zachowały chrupkość od razu po wyjęciu najlepiej ułożyć je na kratce, gdy położymy na talerz zrobi się wilgotny i gofry stracą swoją kruchość.
Gofry możemy podawać z przeróżnymi dodatkami, owocami, bitą śmietaną, czekoladą, dżemem, kremem czekoladowym i wieloma innymi dodatkami.
Gofry zajadamy od razu po przygotowaniu i podaniu z dodatkami.
Zachęcam do obejrzenia filmiku z przygotowań krok po kroku Gofrów 😉
Smacznego 😉
1 komentarz
U nas ostatnio często gofry królują, jak się ma dobry sprzęt to i częściej się chce robić takie gofry 🙂